Po powrocie do trybu stacjonarnego uczniowie klas pierwszych naszego liceum tworzyli dawno planowane prace plastyczne w ramach realizacji dwóch projektów artystycznych, z których jeden był finansowany w ramach licealnego budżetu partycypacyjnego przez Radę Rodziców CLXIII LO i BE, a drugi przez Urząd Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy.
Pierwszą z prac jest dwuczęściowy mural, będący podsumowaniem projektu o polskiej sztuce. Szkice muralu powstały na podstawie rysunków wykonanych przez samych uczniów pod kierunkiem pani profesor Beaty Bielskiej-Karwot podczas lekcji plastyki.
Mural powstaje przy wejściu na klatkę schodową prowadzącą do sal lekcyjnych, z których na co dzień korzystają nasi licealiści. Jego tytuł brzmi „Heart and Art”, czyli “Serce i Sztuka”. Przedstawia sylwetki uczniów oraz ich wizję sztuki płynącą prosto z serca.
Mural, z założenia, ma być dziełem tworzonym przez całą społeczność szkolną, więc zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, a także przebywający z wizytą w naszej szkole Pan Burmistrz Marian Mahor mogli przyczynić się do powstania wspólnego dzieła.
Zaangażowani w pracę uczniowie nie tylko realizowalii się artystycznie, ale miło spędzali we wspólnym gronie czas. Twórcza praca sprzyjała też nawiązywaniu kontaktów z pracownikami obsługi naszej szkoły, którzy mimochodem chętnie przypatrywali się działaniom artystycznym młodzieży i mówili o swoich pasjach artystycznych.
Młodzież przy okazji poznała tajniki postarzania szkła, pracy w drewnie i różnorodnych technik malarskich. Być może stanie się to zaczątkiem prawdziwej pracowni artystycznej, w której młodzi pasjonaci sztuki spróbują swoich sił w różnorodnej aktywności artystycznej.
Efektem drugiego projektu pt. „Wielcy artyści w CLXIII LO” jest wykonanie dwóch prac przedstawiających młodzieżowe interpretacje wielkich dzieł Henri Matisse’a „Muzyka” i „Taniec”. Tą aktywnością uczniowie kl.I nawiązali do inicjatywy zrealizowanej pod kierunkiem p. prof. M. Rybnikow przez ich o rok starszych kolegów. Ówczesne kl. I – pracowały nad swoją wersją obrazu P. Picassa – prywatnie przyjaciela H. Mattissa- Pt. „Guernika”.
Młodzież długo oczekiwała na możliwość wspólnego działania w trybie stacjonarnym. Szkoła w realu ma wiele plusów.