- Prezentacja CLXIII LO
- Gazetka Licealnik
- Film o CLXIII LO zrealizowany z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego
- Wizualizacja przyszłej siedziby CLXIII LO w Warszawie
„Najważniejszy w każdym działaniu jest początek”
Platon
CLXIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie to pierwsza publiczna szkoła średnia w Wesołej powstała na mocy Uchwały Rady miasta st. Warszawy z dnia 7 marca 2019 r. z inicjatywy władz dzielnicy jako realizacja potrzeb zgłoszonych przez mieszkańców.
Liceum obecnie mieści się w budynku przy ul. Klimatycznej 1 korzystając z tymczasowej gościny SP 385. Docelowo Liceum uzyska siedzibę niedaleko Urzędu Dzielnicy Warszawa Wesoła na osiedlu Groszówka. W grudniu 2019r. został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku liceum. Sąd konkursowy jako najlepszą pracę wybrał koncepcję złożoną przez firmę „Plus3-ARCHITEKCI” Sp. z.o.o. z Warszawy. W listopadzie 2021 roku wyłoniono wykonawcę. W lutym 2022 rozpoczęto prace budowlane.
Ilość chętnych podczas dotychczasowych rekrutacji do klas pierwszych niezbicie udowodniła, że młodzież chętnie uwzględnia nowe liceum w swoich wyborach edukacyjnych. Wśród naszych uczniów przeważają mieszkańcy Wesołej, ale przyjeżdża też do nas młodzież z Rembertowa, Wawra, Pragi Południe, Mokotowa i ościennych miejscowości.
Obecni uczniowie klas pierwszych realizują lekcje w zakresie podstawowym i rozszerzonym rozszerzonym zgodnie z ofertą. Część rozszerzeń realizowanych jest międzyoddziałowo zgodnie z zapisami statutowymi.
W miarę potrzeb organizujemy zajęcia wyrównawcze zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami oraz dla zdolnych i chętnych.
W trosce o pomyślny wynik matury z matematyki w każdej klasie zwiększamy wymiar tego przedmiotu.
W ramach zajęć obowiązkowych od klasy II-ej licealiści realizują jedną z trzech godzin w-fu zgodnie ze swoimi preferencjami sportowymi, wybierając spośród przedstawionej propozycji ulubioną dyscyplinę sportową.
W okresie zagrożenia coronawirusem COVID- 19 placówka prowadziła nauczanie zdalne wykorzystując pakiet Office 365. W ramach kształcenia online odbywają się lekcje i prowadzone są konsultacje za pomocą aplikacji teams, e-dziennika i służbowej poczty mailowej. Realizacja programu postępuje planowo dzięki zaangażowaniu nauczycieli i młodzieży. Dyrektor liceum i wychowawcy monitorują sposób realizacji obowiązku szkolnego przez poszczególnych uczniów. Dbałość o prawidłową frekwencję jest jednym z priorytetów szkoły.
Zarówno podczas pracy w realu jak i online realizowane są różnego rodzaje przedsięwzięcia: projekty samorządu i wolontariatu, wycieczki, zajęcia realizowane we współpracy z instytucjami kultury (muzeami, teatrami) i nauki (wyższymi uczelniami, fundacjami).
Ciekawą inicjatywą jest Szkolny Budżet Partycypacyjny realizowany we współpracy z Radą Rodziców.
Nauczyciele pozostają w stałym kontakcie z rodzicami. W życiu szkoły istotną rolę odgrywa Rada Rodziców.
Młodzież – zgodnie z potrzebami – otaczana jest indywidualną opieką psychologiczną i pedagogiczną. Uczniowie chętnie korzystają z konsultacji z doradcą zawodowym, analizując swoje uzdolnienia i predyspozycje w celu właściwego wyboru kierunku studiów i satysfakcjonującej ścieżki kariery zawodowej.
W ofercie zajęć dodatkowych znajdują się: robotyka, edukacja medialna, etyka z elementami filozofii, zajęcia sportowe.
Społeczność CLXIII LO ma już pierwsze sukcesy na swoim koncie. Są to:
- projekty realizowane z inicjatywy samorządu uczniowskiego
- realizacja dwóch wersji filmu o CLXIII LO
- jedenaście numerów kwartalnika „Licealnik”,
- zrealizowane we współpracy z profesjonalnymi dziennikarzami i biblioteką publiczną podcasty,
- Licealna Galeria Artystycznej na stronie internetowej liceum,
- działania wolontariackie,
- działania licealistów w Młodzieżowej Radzie Dzielnicy,
- organizacja projektów inspirowanych sztuką,
- organizacja konkursu na film o Wesołej dla mieszkańców dzielnicy,
- uczestnictwo uczniów w projektach Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Ambasady Amerykańskiej i Meksykańskiej,
- I miejsce w indywidualnej klasyfikacji uczestników w projekcie „Matematyka dla Ciekawych Świata” – XI edycja - nurt 2 - „Python w elektronicznej sieci” realizowanym przez Uniwersytet Warszawski,
- sukcesy w konkursie wiedzy o Wesołej i Warszawie organizowanym przez Wesołowską Radę Seniorów,
- sukcesy w konkursach Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej i Muzeum Niepodległości,
- uczestnictwo w innowacyjnych programach edukacyjnych Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Narodowego, fundacji AVE i Pozarządownika we współpracy z CEO,
- uczestnictwo w projektach społecznych: "DIGITAL YOUTH FORUM 2020" Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę", Finałach WOŚP,
- uczestnictwo w wyjazdach na spektakle teatralne podczas pracy stacjonarnej i uczestnictwo w spektaklach online,
- sukcesy w pozaszkolnych konkursach językowych, literackich, plastycznych i historycznych,
- otrzymanie dofinansowania w Programach „Aktywna Tablica”, „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” i celowej subwencji oświatowej na doposażenie szkoły,
- Tytuły Stypendysty Prezesa Rady Ministrów dla najlepszych uczniów liceum w kategorii trzy- i czteroletniego LO,
- Tytuł „Najlepszy uczeń”, „Najlepszy artysta”, Najlepszy sportowiec” i wyróżnienia specjalne przyznane przez Burmistrza Dzielnicy Wesoła,
- zajęcie I miejsca w rywalizacji sportowej w Wesołej w ramach LIII edycji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w roku szkolnym 2019/2020
- zdobycie wyróżnienia w kategorii szkół ponadpodstawowych podczas 11 Gali WPEK przez projekt „ W sieci tworzę, uczę się i komunikuję” zrealizowany przez naszą młodzież według pomysłu p.prof. M.Milczarek,
- zdobycie wyróżnienia w kategorii szkół ponadpodstawowych podczas 12 Gali WPEK przez projekt „Ze sztuką przez czasy zarazy” zrealizowany przez młodzież według pomysłu p.prof. I. Nowackiej i B.Bielskiej-Karwot
- przyznanie tytułu „Człowieka Roku 2019” w dziedzinie profilaktyki i spraw społecznych oraz tytułu Animatora Roku 2019 przyznawanego przez Burmistrza Wesołej p. prof. K. Wiercioch i p. M. Dworzyńskiej.
Absolutnym priorytetem na co dzień jest w naszej szkole dbałość o więzi międzyludzkie. Jak są ważne uświadomiliśmy sobie wraz z przejściem na tzw. zdalne nauczanie. Dobre relacje w naszym środowisku celebrujemy pisząc serdeczne listy, składając życzenia, wysyłając maile rozmawiając w trakcie przerw po tradycyjnym lub wirtualnym dzwonku a czasem późnym wieczorem po lekcjach. Paradoksalnie praca online zbliżyła do siebie nauczycieli i młodzież. Jesteśmy wszyscy zaangażowani w to, by przetrwać ten trudny czas bez szkody dla naszej społeczności.
Do tradycji szkoły należy uroczyste Ślubowanie uczniów klas I-ych podczas Święta Edukacji Narodowej i realizacja projektów z okazji Święta Niepodległości, Świąt Bożego Narodzenia, Pierwszego Dnia Wiosny, Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Dnia Sportu. W tym roku nasz kalendarz wzbogacił się o ważny element, jakim jest tradycyjna Studniówka.
Bardzo cenimy sobie współpracę ze środowiskiem lokalnym. Dlatego raz jeszcze dziękujemy Wszystkim, którzy zechcieli przyjąć Tytuł „Honorowego Przyjaciela CLXIII LO” wręczany rok rocznie z okazji Dnia Edukacji Narodowej przez Radę Rodziców, Radę Pedagogiczną i Samorząd Uczniowski.