EGZAMIN MATURALNY 2025
FORMUŁA 2023
Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i w 2024 r. składa się z części ustnej oraz części pisemnej.
Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów obowiązkowych jest przeprowadzany na poziomie podstawowym i obejmuje wymagania podstawy programowej dla zakresu podstawowego. Dla egzaminu maturalnego w części ustnej z przedmiotów obowiązkowych nie określa się poziomu egzaminu.
Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów dodatkowych – z wyjątkiem języków obcych nowożytnych– jest przeprowadzany na poziomie rozszerzonym i obejmuje wymagania obejmuje wymagania podstawy programowej dla zakresu podstawowego i rozszerzonego.
EGZAMIN MATURALNY – PRZEDMIOTY I POZIOMY ORAZ WARUNKI ZDANIA EGZAMINU MATURALNEGO W FORMULE 2023 W ROKU SZKOLNYM 2024/25
Absolwent, przystępując do egzaminu maturalnego w 2025 r., zdaje obowiązkowo i musi uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia –
1) w części ustnej – egzaminy, dla których nie określa się poziomu, z następujących przedmiotów:
a) język polski
b) język obcy nowożytny wybrany spośród języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego albo włoskiego ( ten sam, który został zadeklarowany jako egzamin pisemny na poziomie podstawowym)
2) w części pisemnej – egzaminy na poziomie podstawowym z następujących przedmiotów:
a) język polski
b) matematyka
c) język obcy nowożytny
Aby w 2025 r. uzyskać świadectwo dojrzałości, absolwent jest również zobowiązany:
1) w przypadku egzaminu maturalnego w Formule 2023: zdać, tzn. uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia z egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego (któregokolwiek z zadeklarowanych) na poziomie rozszerzonym
W 2025 r. absolwent może ponadto przystąpić do egzaminu maturalnego z nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych wybranych spośród pozostałych przedmiotów dodatkowych, na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.
Wyboru egzaminu z przedmiotu dodatkowego absolwent dokonuje spośród następujących
przedmiotów:
1) biologia
2) chemia
3) filozofia
4) fizyka
5) geografia
6) historia
7) historia muzyki
8) historia sztuki
9) informatyka
10) język łaciński i kultura antyczna
11) język mniejszości etnicznej (język łemkowski)
12) język mniejszości narodowej (wybór spośród następujących języków: białoruski, czeski,
hebrajski, litewski, niemiecki, ukraiński)
13) język obcy nowożytny (wybór spośród następujących języków: angielski, francuski,
hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski)
14) język polski
15) język regionalny (język kaszubski)
16) matematyka
17) wiedza o społeczeństwie.
TERMIN SKŁADANIA DEKLARACJI MATURALNYCH
- do 7 lutego 2025 – deklaracja ostateczna
DOSTOSOWANIE WARUNKÓW I FORM PRZEPROWADZANIA EGZAMINU MATURALNEGO DO POTRZEB EDUKACYJNYCH I MOŻLIWOŚCI PSYCHOFIZYCZNYCH ZDAJĄCYCH
1. Możliwe sposoby dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych zdających są wymienione w komunikacie o dostosowaniach (pkt 1.1.10.).
2. Dostosowanie formy przeprowadzenia egzaminu maturalnego polega na przygotowaniu odrębnych arkuszy egzaminacyjnych dostosowanych do rodzaju niepełnosprawności absolwenta, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność. Nie przygotowuje się odrębnych arkuszy egzaminacyjnych dla absolwentów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim.
3. Arkusze w dostosowanej formie są przygotowywane dla zdających:
1) z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
2) słabosłyszących
3) niesłyszących
4) słabowidzących
5) niewidomych
6) z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym
7) zdających – obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa albo którzy przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa – wyłącznie w zakresie arkuszy na poziomie podstawowym
8) z niepełnosprawnościami sprzężonymi
9) z zaburzeniem widzenia barw.
PRZEBIEG EGZAMINU MATURALNEGO
1. Zdający ma obowiązek zgłosić się na każdy egzamin w części ustnej i pisemnej punktualnie, zgodnie z ogłoszonym harmonogramem. Na egzamin należy zgłosić się z dokumentem stwierdzającym tożsamość (z aktualnym zdjęciem).
2. Zdający nie może wnosić do sali egzaminacyjnej – ani w części ustnej, ani w części pisemnej – żadnych urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z nich w tej sali.
3. Zdający w trakcie części pisemnej egzaminu może korzystać wyłącznie z materiałów i przyborów pomocniczych wymienionych w komunikacie dyrektora CKE o przyborach. Zdający nie może wnosić do sali innych materiałów i przyborów.
4. Zdający może wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Woda może również być zapewniona przez szkołę. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby przypadkowo nie zalać materiałów egzaminacyjnych.
5. Zdający ma obowiązek zakodować swój arkusz egzaminacyjny zgodnie z informacją przekazaną przez przewodniczącego zespołu nadzorującego, sprawdzić poprawność wpisanych przez siebie danych oraz danych na naklejkach przygotowanych przez OKE, zapoznać się z instrukcją na stronie tytułowej oraz stronie 2. arkusza egzaminacyjnego oraz sprawdzić kompletność arkusza przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań.
6. Zdający ma obowiązek pracować samodzielnie, nie zakłócać pracy innym zdającym.
7. Zdający może zostać poproszony o obecność podczas odbierania materiałów egzaminacyjnych przez przewodniczącego zespołu nadzorującego od dyrektora szkoły lub o pozostanie w sali egzaminacyjnej podczas pakowania materiałów egzaminacyjnych po zakończeniu części pisemnej egzaminu.
8. Liczba punktów, jaką uzyskał zdający z części ustnej egzaminu maturalnego z każdego przedmiotu, jest przekazywana zdającemu w dniu przeprowadzenia tego egzaminu.
9. Egzamin zdającego z danego przedmiotu w części ustnej lub części pisemnej może zostać unieważniony, jeżeli zespół przedmiotowy lub zespół nadzorujący stwierdzi:
1) niesamodzielne rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych przez zdającego
2) wniesienie przez zdającego do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego lub materiałów i przyborów niewymienionych w wykazie ogłoszonym przez dyrektora CKE, lub korzystanie przez zdającego w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego, lub niedozwolonych materiałów i przyborów
3) zakłócanie przez zdającego prawidłowego przebiegu części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym.
10. Unieważnienie egzaminu z danego przedmiotu obowiązkowego oznacza niezdanie egzaminu z tego przedmiotu w danym roku.
11. Niezdanie albo nieprzystąpienie do egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów w części ustnej lub części pisemnej nie stanowi przeszkody w zdawaniu egzaminu maturalnego z pozostałych przedmiotów.
KOMUNIKAT O PRZYBORACH
Każdy zdający powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
PRZYBORY :
- Biologia: linijka fakultatywnie zdający, kalkulator prosty obowiązkowo szkoła, Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki obowiązkowo szkoła
- Chemia: linijka fakultatywnie zdający , kalkulator naukowy obowiązkowo zdający, Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki obowiązkowo szkoła
- Fizyka: linijka obowiązkowo zdający, kalkulator naukowy obowiązkowo zdający, Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki obowiązkowo szkoła
- Geografia: linijka obowiązkowo zdający, kalkulator prosty obowiązkowo szkoła, lupa fakultatywnie szkoła
- Historia i historia sztuki: lupa fakultatywnie szkoła
- Informatyka: kalkulator prosty obowiązkowo szkoła
- Matematyka: linijka obowiązkowo zdający, cyrkiel obowiązkowo zdający, kalkulator prosty obowiązkowo szkoła, Wybrane wzory matematyczne na egzamin maturalny z matematyki obowiązkowo szkoła
- Wiedza o społeczeństwie kalkulator prosty obowiązkowo szkoła
Charakterystyka kalkulatora prostego i kalkulatora naukowego.
Kalkulator prosty – jest to kalkulator, który umożliwia wykonywanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb.
Kalkulator naukowy – jest przyborem pomocniczym, z którego zdający może korzystać na egzaminie maturalnym z fizyki lub chemii. Kalkulator ten:
1) musi być wyposażony w funkcje umożliwiające obliczanie:
a) wartości funkcji logarytmicznych
b) wartości funkcji trygonometrycznych (i odwrotnych do nich)
c) wartości potęg o dowolnym wykładniku rzeczywistym
2) może być wyposażony w funkcje umożliwiające wykonywanie dowolnych obliczeń matematycznych, innych niż wskazane w pkt 1
3) nie może zawierać takich informacji, jak: wzory, twierdzenia, prawa, zasady fizyczne lub chemiczne; przykładowe zadania z rozwiązaniami; opisy procesów, zjawisk, doświadczeń fizycznych lub chemicznych
4) może mieć wprowadzone wartości stałych fizycznych, astronomicznych i chemicznych (CKE nie ponosi odpowiedzialności za ich poprawność, w rozwiązaniach zadań za prawidłowe wartości stałych uznawane będą wartości podane w broszurze Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki)
5) nie może być wyposażony w technologie umożliwiające łączenie się z innym urządzeniem oraz z internetem (np. Wi-Fi, Bluetooth)
6) nie może być wyposażony w technologie umożliwiające odtwarzanie i rejestrowanie obrazu i dźwięku
7) nie może być wyposażony w funkcje programowania. Rozumie się przez to, że nie może on mieć możliwości wcześniejszego (tzn. przed egzaminem) wprowadzenia kodu (lub informacji) umożliwiającego wykonanie/odtwarzanie określonych zadań, w tym wprowadzenia wzorów, twierdzeń, przykładowych zadań z rozwiązaniami i jakichkolwiek innych informacji stanowiących dodatkową pomoc czy dodatkowy materiał pomocniczy.
EGZAMIN POPRAWKOWY
Do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym może przystąpić absolwent, który w przypadku egzaminu maturalnego w Formule 2023:
a) przystąpił do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i w części pisemnej i żaden z tych egzaminów nie został mu unieważniony
ORAZ
b) przystąpił do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym i co najmniej jeden egzamin z przedmiotu dodatkowego nie został mu unieważniony
ORAZ
c) nie zdał egzaminu maturalnego, tzn. nie uzyskał co najmniej 30% punktów, wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej ALBO w części pisemnej, ALBO z żadnego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej
ODBIÓR ŚWIADECTWA DOJRZAŁOŚCI
. Świadectwa dojrzałości, aneksy do świadectw dojrzałości oraz zaświadczenia i informacje o wynikach egzaminu maturalnego okręgowa komisja egzaminacyjna przekazuje dyrektorowi szkoły, w której absolwent zdawał egzamin maturalny, lub upoważnionej przez niego osobie w następujących terminach:
1) do 8 lipca 2025 r. – dla absolwentów, którzy przystępowali do egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym
2) do 10 września 2025 r. – dla absolwentów, którzy przystępowali do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym.
PRZYDATNE LINKI:
INFORMACJA O SPOSOBIE ORGANIZACJI I PRZEPROWADZANIA EGZAMINU MATURALNEGO
20240828 EM 2025 Informacja w_FIN p1.pdf (cke.gov.pl)
KOMUNIKAT W SPRAWIE MATERIAŁÓW I PRZYBORÓW POMOCNICZYCH
Komunikat o przyborach Egzaminy 2021 (cke.gov.pl)
KOMUNIKAT W SPRAWIE DOSTOSOWANIA WARUNKÓW I FORM PRZEPROWADZANIA EGZAMINU MATURALNEGO
Dostosowania EM 2021 (cke.gov.pl)
KOMUNIKAT W SPRAWIE HARMONOGRAMU EGZAMINU MATURALNEGO
Harmonogram egzaminow w 2021 (cke.gov.pl)
KOMUNIKAT W SPRAWIE EGZAMINU MATURALNEGO Z INFORMATYKI
Komunikat o maturze z informatyki 2021 (cke.gov.pl)
ZAŁĄCZNIKI