EGZAMIN MATURALNY:
Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów obowiązkowych jest przeprowadzany na poziomie podstawowym i obejmuje wymagania egzaminacyjne dla poziomu podstawowego. Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów dodatkowych – z wyjątkiem języków obcych nowożytnych jest przeprowadzany na poziomie rozszerzonym i obejmuje wymagania egzaminacyjne dla poziomu podstawowego i rozszerzonego. Egzamin maturalny w części pisemnej z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego jest przeprowadzany na poziomie rozszerzonym i obejmuje wymagania egzaminacyjne dla poziomu podstawowego i rozszerzonego albo dwujęzycznym i obejmuje wymagania egzaminacyjne dla poziomu dwujęzycznego.
W 2022 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do czterech egzaminów w części pisemnej.
Obowiązkowe egzaminy w części pisemnej:
- egzamin z języka polskiego (na poziomie podstawowym) 04.05.2022 g.9.00
Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań wynosi 170 minut;
w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 200 minut
- egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym) 05.05.2022 g.9.00
Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań wynosi 170 minut;
w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 200 minut
- egzamin z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym) 06.05.2022 g.9.00
Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań wynosi 120 minut;
w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 150 minut
- egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym). 04-23.05.2022
a)matematyka, język polski, biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język kaszubski, język łaciński i kultura antyczna, język łemkowski, wiedza o społeczeństwie
Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań wynosi 180 minut;
w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 210 minut
b)Informatyka: część 1 - 60 minut, część 2 - 150 minut.
w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż o 30 minut.
c)egzamin z języka obcego nowożytnego ( na poziomie rozszerzonym)
Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań wynosi 150 minut;
w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 180 minut
Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości w części pisemnej (na poziomie podstawowym).
W 2022 r. część ustna egzaminu nie jest obowiązkowa. Do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej (w przypadku absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej), mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego może przystąpić absolwent, który:
- w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną zobowiązany jest przedstawić wynik z części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego, lub
- zobowiązany jest do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.
Osoby, które – z ww. powodów – muszą przystąpić do części ustnej egzaminu, wypełniają dodatkowo odpowiednią część jednej z trzech Deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego w 2022 r. (załącznik 1a albo 1b, albo 1c).
Aby otrzymać świadectwo w 2022 r., należy:
- przystąpić do trzech przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej, tj. języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego
- uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej oraz
- przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).
W 2022 r. nie ma obowiązku przystąpienia do części ustnej egzaminu z języka polskiego i języka obcego (a w przypadku absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej – również z tego języka).
Każdy zdający może przystąpić do egzaminu z dowolnie wybranego przedmiotu (za wyjątkiem przedmiotów zdawanych obowiązkowo, tj. języka polskiego, matematyki, języka mniejszości narodowej – jeżeli był uczniem / jest absolwentem szkoły lub oddziału z językiem nauczania danej mniejszości narodowej – i jednego wybranego języka obcego nowożytnego spośród następujących: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski). W 2022 r. absolwent może przystąpić do egzaminu maturalnego z nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych wybranych spośród pozostałych przedmiotów dodatkowych.
HARMONOGRAM EGZAMINU MATURALNEGO:
Termin główny – od 4 do 23 maja 2022 r.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 18 do 20 maja.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 4 do 23 maja.
Termin dodatkowy – od 1 do 15 czerwca 2022 r.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 14 do 15 czerwca.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 15 czerwca.
Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu.
Termin poprawkowy – 23 sierpnia 2022 r.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – 23 sierpnia.
- Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – nie przeprowadza się części ustnej w terminie poprawkowym.
Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej. Szczegółowy harmonogram egzaminu jest określony w komunikacie dyrektora CKE.
Ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego 5 lipca 2022.
PRZEBIEG EGZAMINU MATURALNEGO
- Każdy zdający musi mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. ważną legitymację szkolną)
- Każdy zdający musi mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem nieścieralnym (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
- Dodatkowo należy przynieść następujące przybory:
- egzamin z biologii, chemii, fizyki, geografii: linijka ( fakultatywnie), kalkulator prosty ( obowiązkowo)
- egzamin z informatyki: kalkulator prosty ( obowiązkowo)
- egzamin z historii: lupa ( fakultatywnie)
- egzamin z matematyki: linijka, cyrkiel, kalkulator prosty ( wszystko obowiązkowo)
- egzamin z wiedzy o społeczeństwie: kalkulator prosty ( obowiązkowo)
- Nie wolno przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
UNIEWAŻNIENIE EGZAMINU MATURALNEGO
Egzamin maturalny z danego przedmiotu może zostać danemu zdającemu unieważniony:
- przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego w przypadku:
- stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez absolwenta
- wniesienia lub korzystania przez absolwenta w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach
- zakłócania przez absolwenta prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu absolwentowi egzamin maturalny z danego przedmiotu w części ustnej lub części pisemnej. Informację o przerwaniu i unieważnieniu zamieszcza się odpowiednio w protokole przebiegu części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub w protokole przebiegu części pisemnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w danej sali egzaminacyjnej
- przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej albo dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w przypadku:
- stwierdzenia podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej przez egzaminatora niesamodzielnego rozwiązania zadania lub zadań przez zdającego lub występowania w pracy egzaminacyjnej zdającego jednakowych sformułowań wskazujących na udostępnienie rozwiązań innemu zdającemu lub korzystanie z rozwiązań innego zdającego
- zgłoszenia przez zdającego uzasadnionych zastrzeżeń związanych z naruszeniem przepisów dotyczących przeprowadzania części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego, jeżeli to naruszenie mogło wpłynąć na wynik tego egzaminu
- zaistnienia okoliczności prowadzących do naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminu maturalnego, jeżeli to naruszenie mogło wpłynąć na wynik tego egzaminu
- niemożności ustalenia wyników danego egzaminu z powodu zaginięcia lub zniszczenia pracy egzaminacyjnej
WGLĄD DO SPRAWDZONEJ PRACY EGZAMINACYJNEJ
1. Absolwent ma prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej swojej pracy egzaminacyjnej, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną świadectw dojrzałości, aneksów i zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego.
2. Nie dopuszcza się możliwości dokonywania wglądu przez pełnomocnika lub z udziałem pełnomocnika albo innej osoby wskazanej przez zdającego.
3. Wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej składa się do dyrektora właściwej komisji okręgowej. Wniosek może być złożony osobiście przez absolwenta lub osobę występującą w jego imieniu, lub przesłany do komisji okręgowej drogą elektroniczną, faksem lub pocztą tradycyjną (załącznik 25a).
HARMONOGRAM DZIAŁAŃ MATURZYSTY:
- Do 27 września 2021 r. wstępną deklarację przystąpienia d o egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć do dyrektora macierzystej szkoły uczniowie, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły w 2022 r. (załącznik 1a do Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2021/2022 [Deklaracja A]).
- Jeżeli w trakcie pierwszego semestru roku szkolnego 2021/2022 plany egzaminacyjne ucznia ulegną zmianie, można je zgłosić do 7 lutego 2022 r. w ostatecznej deklaracji.
- Do 7 lutego 2022 r. deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć do dyrektora macierzystej szkoły absolwenci, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące, technikum lub szkołę artystyczną do roku szkolnego 2020/2021 włącznie. Osoby te mogą również złożyć deklarację wstępną do 30 września 2021 r. (załącznik 1a [Deklaracja A]).
- Do 31 grudnia 2021 r. deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć do dyrektora macierzystej szkoły absolwenci, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące, technikum lub szkołę artystyczną do roku szkolnego 2020/2021 włącznie, którzy zamierzają ubiegać się o możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego w innej szkole niż szkoła, którą ukończyli, wskazanej przez dyrektora OKE (załącznik 1a [Deklaracja A] i załącznik 2).
- Do 31 grudnia 2021 r. deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć do dyrektora OKE:
- absolwenci, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące, technikum lub szkołę artystyczną do roku 2020/2021 włącznie, ale ich szkoła została zlikwidowana lub przekształcona (załącznik 1b [Deklaracja B])
- absolwenci liceum profilowanego lub technikum uzupełniającego dla młodzieży, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2013/2014 włącznie (załącznik 1b [Deklaracja B])
- absolwenci uzupełniających liceów ogólnokształcących, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2012/2013 włącznie (załącznik 1b [Deklaracja B])
- osoby posiadające świadectwo ukończenia szkoły uzyskane za granicą – wyłącznie jeżeli świadectwo to nie uprawnia do podjęcia studiów w Polsce (załącznik 1b [Deklaracja B])
- absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej, którzy nie posiadają świadectwa dojrzałości (załącznik 1b [Deklaracja B])
- osoby posiadające świadectwo ukończenia LO na podstawie egzaminów eksternistycznych (załącznik 1b [Deklaracja B])
- absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej, którzy posiadają świadectwo dojrzałości (matura sprzed 2005 r.) (załącznik 1c [Deklaracja C]).
- Osoba składająca deklarację wstępną i/lub ostateczną otrzymuje od dyrektora szkoły jej kopię z potwierdzeniem przyjęcia.
LAUREACI I FINALIŚCI OLIMPIAD PRZEDMIOTOWYCH
Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych dla szkół ponadgimnazjalnych, którzy wzięli udział w olimpiadzie w szkole ponadgimnazjalnej, są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Na świadectwie otrzymują z tego przedmiotu najwyższy wynik.
DOSTOSOWANIE WARUNKÓW I/LUB FORM EGZAMINU MATURALNEGO:
Dostosowanie warunków i/lub form egzaminu maturalnego – na podstawie odpowiednich dokumentów – przysługuje osobom:
- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
- słabosłyszącym
- niesłyszącym
- słabowidzącym
- niewidomym
- z afazją
- z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym
- z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną innymi przyczynami niż mózgowe porażenie dziecięce i z czasową niesprawnością rąk
- o których mowa w art. 165 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe (cudzoziemcom)
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi
- ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się
- z chorobami przewlekłymi
- chorym lub niesprawnym czasowo
- z niedostosowaniem społecznym lub zagrożonym niedostosowaniem społecznym
- które znalazły się w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej
- które mają trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą
- z zaburzeniami komunikacji językowej.
Zaświadczenie o stanie zdrowia lub opinię przedkłada się wraz z deklaracją przystąpienia do egzaminu maturalnego do 30 września 2021. W sytuacjach losowych zaświadczenie lub opinia mogą być przedłożone w terminie późniejszym, niezwłocznie po otrzymaniu dokumentu.
Przydatne strony internetowe:
https://oke.waw.pl/artykuly/lista.php?id_kategorii=173
https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/
informacje są również dostępne na stronie internetowej szkoły:
Deklaracja przystąpienia do egzaminu maturalnego w 2022
KOMUNIKAT O EGZAMINIE Z INFORMATYKI
KOMUNIKAT NA ROK SZKOLNY 2021-2022