21 czerwca 2022 odbyła się w szkole wiosenna premiera 4 nowych podcastów - zapisu rozmów naszych uczniów z bohaterami podcastów i mieszkańcami naszej dzielnicy Wesoła. To działania warsztatowe w ramach projektu „Coolturalna Wesoła 163 edycja 2” realizowanego dzięki Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wesoła, finansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Pod okiem wyjątkowych dziennikarek: Hanny Bogoryja – Zakrzewskiej, Katarzyny Błaszczyk z Torby Reportera i Podcastera i p. Justyny Kwiatkowskiej z Biblioteki Wesoła, nasza młodzież zdobywała nowe umiejętności reporterskie, poznawała trudną sztukę rozmawiania ze zrozumieniem i stawiania otwierających pytań. Czasem bywało trudno, bo jakoś tak łatwo pytać rozpoczynając wypowiedź od magicznego, zamykającego odpowiedź „czy”… a poza tym, jak tu śmiać się z rozmówcą tak, by wydawane przez nas dźwięki nie zdominowały nagrania… I tym sposobem zanim uczniowie LO otrzymali „magnetofony” i ruszyli na spotkania z nieznanym, podczas kilku zajęć wspólnie celebrowaliśmy czas: poznając się, poszukując wiadomości o naszych rozmówcach, ćwicząc tajne umiejętności J A potem… Sami Państwo zobaczcie, co nam powstało…
Dodam tylko, że podczas I edycji projektu odbyło się 10 spotkań podczas których młodzież nagrała ok. 10h materiału, a w II edycji spotkań było 20, a nagrań 25h, w tym sympatyczne sondy z mieszkańcami naszej dzielnicy.
„Pokój nauczycielski, a potencjał twórczy” https://open.spotify.com/episode/0KTguXvR3xTsg2yKKeZcO2
"Praca artysty to taka praca, że nigdy nie masz wolnego" - dzieli się Małgorzata Minchberg myślami i doświadczeniem z uczniami: Michaliną Andrychowicz, Karoliną Stokowską i Błażejem Skałą.
Rzeźbiarka, artystka wizualna, specjalistka ds. edukacji artystycznej, animatorka kultury, również nauczycielka w szkole średniej. Pani Małgorzata twierdzi, że wszyscy mogą być współtwórcami sztuki.
Spotkaliśmy się w pracowni artystki, poznaliśmy narzędzia rzeźbiarza oraz rolę, jaką w rzeźbie może odgrywać materia ożywiona i nieożywiona. W podcaście będzie o tym, czym jest twórczość, kreatywność, sztuka współczesna, jak ważna jest wolność, o zaangażowaniu i motywacji... i wiele innych wątków. Bo przecież na świecie jest tyle ciekawych rzeczy do obgadania :) Opieka merytoryczna i montaż: Hanna Bogoryja - Zakrzewska
„W Ukrainie było wszystko… jak u Was” https://open.spotify.com/episode/1MJgYHrtQKrnCeORP8mwJh?si=7XJLbP77S_-job1DfXKrYA&utm_source=copy-link
W połowie marca 2022 r., niecałe trzy tygodnie po wybuchu wojny w Ukrainie, obok kościoła św. Hieronima u zbiegu ulic Jana Pawła II i Rumiankowej w Starej Miłośnie w dzielnicy Wesoła pojawił się foodtruck, w którym swoje specjały sprzedawały uchodźczynie z Ukrainy. Przed przyczepą stało codziennie w kolejce kilkadziesiąt osób, które przyjeżdżały z całej Warszawy i pobliskich miejscowości po pielmieni, pierogi, barszcz czy żur.
Przyczepa gastronomiczna z ukraińskimi daniami w Starej Miłośnie do niedawna jeszcze działała. Bartłomiej Basa, Mikołaj Muszyński i Igor Gniadek, młodzieży z pobliskiego 163 LO udało się porozmawiać z paniami z "Ukraina gotuje" i uchwycić ten czas…
Opieka merytoryczna i montaż: Katarzyna Błaszyk
„Jerzy Nowosielski w Wesołej”https://open.spotify.com/episode/3rk0guM1jqugPZqAW6TyFJ?si=_WNwzm2lS8GIwiFtsv2fyw&utm_source=copy-link
“Jerzy Nowosielski przyszedł, postawił kilka kresek i mówi: pomyśl, jak to namalować. Tu ma być kółko, tylko równe. Nic nie było…poszedłem po chleb (…) przyłożyłem do ściany, objechałem. Byłem dumny z siebie”- wspomina Paweł Sadlej swoją współpracę z jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku.
Paweł Sadlej – znany konserwator zabytków, miał wówczas 18 lat, Nowosielski przyjął go, “bo studenci nie dojechali.”
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tworzeniu wnętrza, które do dzisiaj budzi kontrowersje. Jedni uważają, że to wielka sztuka, inni chcieliby, by malowidła ścienne po prostu zamalowano. Kim był artysta, które je stworzył? Jak wyglądały kulisy pracy?
O Jerzym Nowosielskim rozmawia Paweł Sadlej z licealistami: Markiem Cegiełkowskim i Karoliną Stokowską.
Opieka merytoryczna i montaż: Katarzyna Błaszczyk
„Gdzie randkować w Wesołej?”https://open.spotify.com/episode/0LcXUUipTJiQyxABzTXrF4?si=kPqn3ysxQOKAFpPL25O78A&utm_source=copy-link
W poszukiwaniu korzeni naszej dzielnicy udałyśmy się do miejscowego pasjonata historii - Andrzeja Klimma, który napisał książkę "Stara Wesoła". Zapytałyśmy również mieszkańców, co sadzą o Wesołej i jak im się tu żyje.
Nasz bohater opowiedział nam naprawdę wiele ciekawostek, ale ramy czasowe podcastu mają swoje prawa, więc wielu z tych „smaczków” nie zdołaliśmy wstawić. Jednak materiał jest, nasze dobre chęci również, więc któż to wie… być może powstanie jeszcze jeden podcast J
Z p. Andrzejem Klimmem rozmawiały uczennice: Marta Dworzyńska, Daria Kwiatkowska, Julia Ścisło. Opieka merytoryczna i montaż: Hanna Bogoryja - Zakrzewska
„Coolturalna Wesoła 163 - edycja 2" to projekt realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Partnerzy: 163 Liceum Ogólnokształcące w Warszawie i Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy
Realizacja i opieka merytoryczna: Torba Reportera i Podcastera
Zapraszamy do słuchania J
Magdalena Dworzyńska