„Przeprowadzka” – projekt edukacyjny Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy powstał na bazie obserwacji życia CLXIII Liceum Ogólnokształcącego w Wesołej. Pani Justyna Kwiatkowska z Biblioteki Publicznej w Wesołej, autorka pomysłu, zajęła się koordynacją, promocją, pozyskaniem funduszy i ewaluacją. Koordynatorką działań ze strony liceum była pani Magdalena Dworzyńska-opiekunka grupy podcasterów. Projekt przeznaczony dla społeczności szkolnej powstał po to, aby zatrzymać się na chwilę, podjąć refleksję dotyczącą przeszłości i przyszłości, marzeń, planów, zadać pytania w tak ważnym momencie dla szkoły, jakim jest jej rychła przeprowadzka.
Celem przedsięwzięcia było również włączanie oraz wspieranie zaangażowania uczniów i nauczycieli Liceum w kontekście przeprowadzki i promocji działań wokół Patrona szkoły. Zaproponowane zostały warsztaty literackie, debata Plany-Marzenia, zajęcia przyrodnicze i podcasterskie.
Naszym celem było także podjęcie dialogu z dziedzictwem kulturowym, jakim jest twórczość Czesława Niemena – artysty wybranego przez społeczność szkoły na jej Patrona szkoły. Wiedzę o Patronie chcieliśmy pogłębić w sposób twórczy, zgodny z zainteresowaniami uczniów. Wsparliśmy uczniów w działaniu teatralnym, plastycznym i podcasterskim.
Do realizacji działań projektowych zaprosiliśmy nauczycieli Liceum. Pani Magdalena Dworzyńska była odpowiedzialna za koordynację ze strony szkoły oraz za prowadzenie grupy podcasterskiej, pani Beata Bielska-Karwot – za grupę plastyczną, pani Iwona Lipska – za warsztaty Plany-Marzenia, pani Katarzyna Deptuła – za warsztaty literackie, pani Sława Chodacka-Marciniak czuwała nad grupą teatralną, panie Anna Woroniecka i Małgorzata Maciążek sprawowały opiekę nad grupą przyrodniczą. A wszystko to „spinała” autorka projektu – Justyna Kwiatkowska z Biblioteki Publicznej. Szczególne podziękowania należą się pani Izabeli Nowackiej – dyrektor Licem, która umiejętnie wpisała realizację projektu do napiętego grafiku pracy szkoły.
Najwcześniej zaczęła pracować grupa podcasterska i ona też najpóźniej zakończyła swoją pracę. Do ostatniego momentu trwały poprawki i montaż podcastów. Podcasterki i podcasterzy byli wszędzie podczas „Przeprowadzki”, dokumentowali projekt, nagrywali ciekawe sondy, zadawali dużo pytań. W rezultacie powstały dwa podcasty: „Przeprowadzka” i „Mam, tak samo jak ty”. Można ich posłuchać na kanale Coolturalna Wesoła 163.
Żywa dyskusja dotyczyła wartości, które chcieliby zabrać ze sobą po przeprowadzce (głównie: dobre wspomnienia, znajomości, zapał do pracy) oraz zostawić za sobą (stres, ścisk, brak przestrzeni).
Uczniowie chcieliby kontynuować w nowej szkole wspólne projekty (nie określili jakie), ale też Mikołajki, spotkania klasowe, świąteczne - utrzymanie wspólnoty i dobrej atmosfery. Są zainteresowani nowymi inicjatywami związanymi z Patronem.
W pracy grupowej młodzież stworzyła własne teksty. Inspiracją do nich były wylosowane przedmioty i poezja. Powstał też plakat – manifest, na którym młodzież określa ważne dla nich wartości.
W projekcie wzięło udział ok. 300 uczniów.
„Na mnie oddziałało szczególnie słowo „braterstwo”. Zostaję z nim po tym projekcie. Dziękuję całej społeczności szkolnej za życzliwość i wielkie zaangażowanie. Dużo się nauczyłam w trakcie tego projektu i mam nadzieję, że każdy uczestnik wyniósł coś ciekawego dla siebie” powiedziała Pani Justyna Kwiatkowska reprezentująca Bibliotekę Publiczną w Wesołej.
Zapraszamy do poznania artykułów opublikowanych w grudniowym wydaniu „Licealnika” na temat zrealizowanego projektu – zachęcamy do czytania, oglądania zdjęć z realizacji projektu „Przeprowadzka” i gorąco polecamy najnowsze podcasty „Mam tak samo, jak Ty” i „Przeprowadzka”
Magdalena Dworzyńska