Złotą jesienią czternaścioro chętnych uczniów z naszego CLXIII LO spotkało się na warsztatach podcasterskich, by poznawać i  ćwiczyć sztukę rozmowy – umiejętność przydatną w każdej dziedzinie, przez całe życie.

Emisja głosu, ekspresja głosem,  umiejętność rozpoznawania i przełamywania tremy w pracy przed mikrofonem i podczas wystąpień publicznych, mowa ciała, aktywne słuchanie, obsługa sprzętu do nagrywania, to tylko nieliczne umiejętności zdobywane podczas tych dwóch dni bardzo intensywnej pracy pod okiem Hanny Bogoryja – Zakrzewskiej i Katarzyny Błaszczyk, dziennikarek z „Torby Reportera i Podcastera”.

Młodzież z Polski, Ukrainy i Białorusi uczyła się razem, wymieniała opiniami, ciekawostkami, różnicami/podobieństwami kulturowymi, smakami z rodzinnych domów, by ćwiczyć przełamywanie tremy i odważyć się w swoim towarzystwie opowiedzieć o ważnych dla nich przedmiotach i ukrytych w nich wspomnieniach. Uczestnicy warsztatów mieli świadomość, że mikrofon cały czas jest włączony i to oni decydują, o czym chcą opowiedzieć…

Justyna Kwiatkowska z Biblioteki Publicznej w Wesołej opatrzyła te dwa podcasty cytatem:

 “Mknie rok za rokiem, jak jedna godzina.

Więc łap dzień każdy…” Horacy “Pieśni” (1,11, 10-11)

Zapraszamy do słuchania “Rozmówek polsko-ukraińsko-białoruskich”, dwóch nowych podcastów młodzieży na kanale Coolturalna Wesoła 163:

 “Carpe diem”  https://tiny.pl/wj394    carpediem1.png
"Nie zdradzimy Wam, o czym jest ten podcast, ale wytłumaczymy Wam, dlaczego o tym rozmawiamy.

Dzieliliśmy się naszymi historiami, by pokazać Wam, że trzeba doceniać to, co mamy. Wszystko ma swoją cenę. Należy czerpać radość z życia, bo w jednej chwili możesz wszystko stracić nieodwracalnie.

Ten podcast pozwoli Wam poznać nas z innej strony, a jest to dla nas ważne, ponieważ chcemy pokazać Wam, co się dzieje we współczesnym świecie."

"Ми не розповідатимемо про що цей подкаст, але пояснимо чому говоримо про це. Тут ми ділимося своїми історіями, щоб показати, як треба цінувати те, що маємо зараз. Адже все має власну ціну. Потрібно радіти житттю, бо в один момент можеш втратити все і назавжди Цей подкаст дозволить побачити нас з іншої сторони, адже це для нас важливо, оскільки хочемо вам продемонструвати, що відбувається в сучасному світі."

 “Gdzie śmietana?”     https://tiny.pl/wj39p    gdziesmietana.png

 "W tym podcaście dowiesz się, czy łatwo było porozumieć się nam - młodzieży polskiej i ukraińskiej - o naszych zwyczajach i tradycjach. Możesz dowiedzieć się wiele o bohaterach występujących w tym odcinku. Zapraszamy do słuchania."

https://tiny.pl/w5zbb

Projekt Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy we współpracy z 163 Liceum Ogólnokształcące w Warszawie.

Partner: Ośrodek Kultury Wesoła.

Opieka i realizacja: Torba reportera i podcastera.

Projekt jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

“Rozmówki” opublikowane na Youtube  https://tiny.pl/w5zbb spełniają wymogi dostępności dla osób słabosłyszących i Głuchych, napisy są w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

Wszystkich podcastów Coolturalna Wesoła 163, wraz z nowymi „Rozmówkami polsko-ukraińsko-białoruskimi” -  można słuchać:

Anchor   https://anchor.fm/coolturalna-wesola-163

Google Podcasty    https://tiny.pl/wj39x

Spotify  https://tiny.pl/wj39w

YouTube  https://tiny.pl/w5zbb

Można o nas poczytać na stronie Biblioteki Publicznej w Wesołej https://bibliotekawesola.pl/?p=12321

Magdalena Dworzyńska, Sława Chodacka – Marciniak



 razem 

 3